Multimedialna wystawa obrazów Vincenta van Gogha z rodziną

Spośród wielu wystaw dostępnych obecnie w Warszawie, na które warto wybrać się z rodziną – na szczególną uwagę zasługuje ta poświęcona pracom Vincenta van Gogha. Można ją podziwiać w Centrum EXPO przy ul. Prądzyńskiego 12/14 – jeszcze do 19 stycznia 2022r.

I choć wiele z prac Vincenta van Gogha jest powszechnie znanych – to jednak multimedialny pokaz przenosi nas niemal do innego świata. Jest czymś absolutnie niesamowitym!

Obrazy zmieniają się, przybliżają, oddalają, otaczają nas z każdej strony – dzięki czemu mamy wrażenie jakbyśmy byli w umyśle van Gogha podczas tworzenia tych dzieł.

Co ciekawe, większość z najwybitniejszych prac artysty powstała w ostatnich latach jego życia, kiedy to zmagał się z pogarszającym się zdrowiem psychicznym – i niemałą część tego okresu spędził w szpitalu psychiatrycznym. Towarzyszyła mu depresja, doświadczał halucynacji – a jednocześnie tworzył obrazy tak piękne, jakie do dziś trudno ogarnąć umysłem.

Niewyobrażalne wręcz, że van Gogh za życia był niedoceniany. Żył w nędzy, w poczuciu osamotnienia i kompletnego niezrozumienia przez otoczenie, a niekiedy wręcz wyśmiewany.

Jedynie jego ukochany brat Theo zawsze w niego wierzył, utrzymywał i starał się promować jego obrazy.
W trakcie pokazu lektor czyta fragmenty listów Vincenta van Gogha do brata, przebija z nich melancholia i smutek, co potęguje wrażenie jak bardzo ludzie się mylili. Ostatecznie to van Gogh miał racje, dzisiaj jego dzieła uważane są bowiem za najwybitniejsze na świecie.

W czasie projekcji – wiele prac artysty wprost zapiera dech. Tak jest w przypadku mojego ulubionego obrazu Van Gogha Kwitnący migdałowiec. Błękitne niebo oraz kwiaty migdałowca tworzą tak magiczny spektakl, że nie sposób oderwać wzroku. Van Gogh namalował ten obraz z okazji narodzin bratanka. Przebywał wtedy w szpitalu psychiatrycznym w San Remy we Francji i wiadomość o przyjściu na świat synka brata nastroiła go bardzo optymistycznie, poczuł przypływ szczęścia. Artysta obraz ten uważał za jeden ze swoich najpiękniejszych.

Kwitnący migdałowiec 

Dodatkowym atutem pokazu jest wspaniała muzyka towarzysząca wyświetlanym na ekranach obrazom. Wzruszające utwory m.in. Chopina, Beethovena powodują, że odbieramy spektakl każdym zmysłem.

Polecam odwiedzić wystawę z dziećmi, ponieważ intensywne barwy zmieniających się obrazów mogą zaciekawić nawet najmłodsze dzieci. Ponadto atutem wystawy jest możliwość siedzenia na poduchach, dzięki czemu dzieci mogą oglądać pokaz nawet na leżąco.

Dla starszych dzieci natomiast jest to wspaniała okazja do zapoznania się z dziełami van Gogha, poczucia radości z obcowania ze sztuką. Podejrzewam, że po tym pokazie dzieci będą potrafiły rozpoznać dzieła van Gogha, jego styl malarski absolutnie wszędzie.

Co ważne, wystawa to nie tylko pokaz multimedialny. Przed wejściem na salę możemy przeczytać wiele informacji o życiu Van Gogha a także poznać historię powstania jego najsłynniejszych dzieł.

You may also like...

1 Response

  1. Anna pisze:

    Super, też byłam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *